Telket venni maga a szabadság, hiszen olyan házat építhetünk rá, amit kitaláltunk, megálmodtunk – különösen azok a családok, amelyek Családi Otthonteremtési Kedvezmény és a csok hitel igénylői lehetnek.
Így lett egy remek telek
Nyilván az anyagiak határt szabnak a fantáziának, de az biztos, hogy a kulcsátadáskor úgy fog kinézni, ahogy szeretnénk, és olyan alapanyagokat építenek bele, amelyek megfelelnek az igényeinknek. Egy fiatal család példáján mutatjuk be, milyen út vezet a megfelelő telek kiválasztásáig.
A családnak először figyelembe kellett venni a lehetőségeket. Mi szólt a telek vásárlása mellett, és mi ellene? Felkerestek egy szakértőt, aki tanácsadóként segített átgondolni és mérlegre tenni a lehetőséget. Az építkezési költséget 40 millió forint maximumra tervezték. A kiindulás az volt, hogy szeretnék, ha a gyermekük, gyermekeik nem panelben cseperednének fel, hanem ingergazdagabb környezetben.
A lehetőségek:
- Használt ház vásárlása. Ebben az esetben a vételár alacsonyabb, mint egy új ingatlannál, de a saját igényekre formálni, felújítani költséges, előfordulhatnak rejtett hibák, javítások. Mindenképp kompromisszumokkal jár. Ugyanakkor az új állami lakástámogatás azaz, a családi otthonteremtési kedvezmény igénylésével a vásárlás és a felújítás is részben finanszírozható.
- Újépítésű ház vásárlása. Itt a vételár relatíve magas, ezen felül a saját igényekre formálás, a burkolatok cseréje, a festés költsége is hozzáadódik. Igaz, ezt a beruházást már több támogatott lakásfelújítási programis segíti.
- Építkezés. Az építkezés költsége kontrollálhatóbb, a kialakítás eleve az igényeknek megfelelő. A vásárló beleszólhat az anyagok kiválasztásába, befolyása van a kivitelezés minőségére.
A kérdés eldőlt, amikor 2020-ban adottá váltak az anyagi feltételek, hogy belevágjanak az építkezésbe, így október végén elkezdtek telkeket nézni.
A kiválasztás szempontjai voltak:
- Legyen kb. 30 perc autózással elérhető Újpestről.
- Olyan hely, ahol a gyerekek kamaszként nem érzik majd magukat elzárva, azaz van megfelelő tömegközlekedés (távolsági busz, vonat).
- Ne csak egy telek legyen valahol, ahová házat lehet építeni, hanem legyen valami benne, ami igazán megfogja őket.
- Legyen természetközeli, külön jó, ha van a közelében tó.
- Legyen kiépült infrastruktúra (bolt, orvosi ellátás, szórakozási lehetőségek).
- És nem utolsó sorban: férjen bele az anyagi keretbe.
Ez utóbbival kapcsolatban érdemes megjegyezni, hogy mivel az az arra jogosultak (lásd vonatkozó cikkünket!) az új lakás felépítéséhez igénybe vehetik a családi otthonteremtési kedvezmény biztosította pénzügyi lehetőségeket, a majdani építési költségekből így megtakarított összeget akár egy, az igényeiknek jobban megfelelő telek vásárlásra fordíthatják.
Van azonban néhány fontos feltétel. A részletes leírást regisztráció után elküldjük emailen.
Hogyan válogassunk?
Néhány praktikus tanács jelentősen leegyszerűsíti és gyorsítja a folyamatot.
A válogatás természetesen online oldalakon kezdődik. A népszerűbbekkel érdemes kezdeni, akár magánszemélyek, akár ingatlanosok is ezeket részesítik előnyben: ingatlan.com, Jófogás ingatlan, ingatlantajolo.hu.
A pár férfi tagja kidolgozott egy módszert:
Az egyes ingatlanos oldalakon beállítva a keresési feltételeket, táblázatba foglalta azokat a telkeket, amelyek szóba kerülhetnek. Szerepelt a hirdetés linkje, néhány adat oszloponként, pl. méret, beépíthetőség mértéke, hirdető telefonszáma. Ez a módszer arra is jó, hogy ne telefonáljunk kétszer egy hirdetés miatt, mert előfordul, hogy több portálon is hirdetik ugyanazt a telket, más-más képekkel.
Miután a lista elkészült, felhívták a hirdetőket, megkérdezték hol található a telek, meg lehet-e tekinteni egyénileg, vagy csak ingatlanközvetítő közreműködésével. Azokat, amiket földrajzilag sikerült elhelyezni, egy újabb listába tette, és a GoogleMaps segítségével megtervezte az ideális útvonalat egy teleknéző túrához. Így pár óra alatt akár 6-7 telket is szemügyre tudtak venni.
A helyrajzi szám alapján (ekozmu.hu) az adott önkormányzat építési osztályán érdeklődtek arról, hogy milyen besorolású a terület, milyen fejlesztések várhatók a környéken.
Nagyjából 20 települést vizsgáltak meg az adott időszakban, amelyeken mintegy 30-40 telket néztek meg személyesen.
Majdnem sikerült…
Pár hét keresés után azt gondolták, megtalálták a várost, ahol élni akarnak. Többször visszamentek telkeket nézni, sétálni és nézni a tájat. Már egy konkrét telekre is ajánlatot tettek. Mire eddig eljutottak, számos dolgot mérlegeltek:
- a város hangulatát,
- infrastruktúráját,
- a csodás természeti környezetet,
- milyen iskolák vannak a környéken.
Egy dolgot nem, ami láthatatlan, mégis létszükséglet: a levegő minőségét. Amikor ismerőseiknek elújságolták, hová szeretnének költözni, azok felhívták a figyelmüket, hogy egy közeli ipari üzem működése – finoman szólva – nem éppen környezetbarát. Utánajártak, böngészték a levegőminőségi statisztikákat, és néhány helyi Facebook-csoporthoz is csatlakoztak, hogy tájékozódjanak a problémáról.
Egy hasznos tipp:
A légszennyezettségi adatokat ezen az oldalon ellenőrizhetik: http://www.levegominoseg.hu/automata-merohalozat
Az eredmények alapján kiderült, hogy a szóban forgó város szállópor-koncentrációja az egyik legmagasabb az országban. Hogy ne csak a számok beszéljenek, a város Facebook-csoportjában megkeresték az erre vonatkozó bejegyzéseket. Hogy ne kelljen a teljes hírfolyamot végigböngészni, kulcsszavak alapján kerestek (tisztaság, levegő, asztma, a gyár neve stb.).
Miután megerősítve látták, hogy a levegő minősége nem megfelelő – ahogy fogalmaztak, nemhogy lakni nem szeretnének ott, de azt is kétszer meggondolják, menjenek-e arra kirándulni – újratervezés következett.
Nem oda, hanem Buda
A következő körben feltérképezték a budai oldalt.
Találtak:
- Csodálatos helyen, de csak gyalog megközelíthető építési telket.
- A Dunakanyarra néző örökpanorámás telket, rajta brutális lejtőt, ahová az építéshez a gépeket sem lehetett lejuttatni.
- Szűk kis területet a Szentendrei-szigeten.
- Visegrádtól nem messze egy szép telket, ahol azonban a „kémia” hiányzott, nem volt meg bennük az az érzés, hogy: igen, ez az.
Személyes élmények
A keresés ezután ismét a pesti oldalon folytatódott. Az újabb bejárások során voltak olyan helyen, ahol már azt hitték, elakadnak, és csak traktorral lehet kihúzni őket a sárból. Olyat is láttak, ahol a szomszéd család épp bútort aprított tüzelőnek. Máskor a hirdetéséből épp az maradt ki, hogy a vasút mellet fekszik a telek. Egy újabb helyen kijött a szomszéd, hogy elmesélje, nála még a szárítóról is lelopták a ruhákat.
Összegezve, a megközelíthetőséggel, a zajjal, vagy éppen a környezettel, közbiztonsággal akadtak problémák.
Hasznos tippek:
Annak érdekében, hogy a lehető legrövidebb idő alatt, a csalódást elkerülve – vagy legalább a lehetőségét csökkentve – találjuk meg az ideális telket, akár a számítógép és a telefon mellől is sokat tehetünk:
- Lekérjük a telek tulajdoni lapjának másolatát (ingyenes), amiből több fontos információt megtudhatunk. Ilyen például a pontos méret, besorolás, tulajdonosi összetétel.
- A település honlapjáról letöltjük és átnézzük a helyi építési tervet, szabályzatot, ami segít átlátni, milyen épületet tervezhetünk, hová tudunk építkezni majd a telken belül.
- A http://lechnerkozpont.hu/oldal/e-kozmu oldalon ellenőrizzük a telek környékén elérhető közműhálózatot. Itt ingyenesen meg lehet tekinteni a helyrajzi térképet is.
- Regisztrálunk pár helyi Facebook-csoportba, hogy tájékozódjunk az ottani életről, megismerjük az ott lakók problémáit.
- Felhívjuk a település főépítészét, hogy a beépíthetőségről, helyi szabályokról minden fontos információt megszerezzünk.
Nem árt előzetesen tájékozódni a telek talajszerkezetéről, mert annak minősége hatással lehet az anyagköltség és munkadíj mértékére, és – ebből következően – az igényelhető állami lakástámogatás nyomán remélhető összeg nagyságára is, amit az arra jogosultak az otthonfelújítási támogatás kalkulátor segítségével számolhatnak ki.
Nyeles lett a befutó
A keresés végül sikerrel zárult, a példánkban szereplő pár megkötötte a szerződést az álomtelekre. Miután több, számukra elfogadható áron hirdetett telket is találtak, nekifogtak, hogy feltérképezzék a lehetőségeket. A község szívétől nem messze, erdőtől 100, halastavaktól 6-700 méterre találtak egy nyeles telket. (Olyan telek, amely az utcáról egy hosszabb, de vékonyabb teleknyúlványon keresztül érhető el. Ez a nyél általában telekosztáskor alakul ki, nagyobb telkek szétosztásakor.)
Ezektől többen idegenkednek, ők azonban minden jellemzőjét szeretik, még azt is, hogy a telek kicsit lejt. Ennek köszönhetően ugyanis a felépítendő házra az utcáról nem lehetrálátni. A helyi építési szabályzat miatt ráadásul az ide építendő ház körüli részeken mások építkezni már nem tudnak, és a tájolása is kiváló.
Gratulálunk!
Még több kérdése van?
Gyakori kérdések és válaszok a témában, és az anyagköltség és munkadíj kalkulátor ide kattintva elérhető.
Népszerű
HIRDETÉS