1. Készíts listát
Óvodásnak tűnik, mégis nagyban megkönnyítheted a saját dolgodat azzal, ha rendszerbe szeded először, mi is az, amivel foglalkoznod kellene, ráadásul az sem árt, ha nem pakolás közben találod ki, mi hova kerül, hanem előre összeszeded. Így sokkal gördülékenyebben fog menni.
2. Hagyj időt magadnak
Nem kell mindent egyetlen nap alatt eltüntetni a dekorációból, vagy hajnalig fentmaradni egy végigdolgozott nap után. Ha gondolod, minden nap pakolj el egy kicsit, de ha mégis egyszerre válnál meg a díszítés minden elemétől, a soron következő hétvége éppen alkalmas lehet.
3. Szelektálj
Nyugodtan szabadulj meg az olyan dolgoktól, amelyekre már nincs szükséged, mert eltörött, nem működik, nem illik a többi dekorációhoz, vagy már évek óta nem raktad ki. Ezzel rengeteg helyet szabadítasz fel azoknak a díszeknek, amelyeket még jövőre, illetve a későbbi években szeretnél és tudsz is használni.
4. Rendszerezz
Magadnak is teszel vele egy szívességet, ha a karácsonyfadíszeket, és a lakás többi dekorációját nem összevissza teszed el a jövő évig, hanem szisztematikusan pakolsz. Mindenképp címkézd fel a tárolódobozokat, amelyekbe pakolsz, később még hálás leszel érte!
5. Bögrék, terítők, étkészletek
A konyhai kiegészítőket célszerű egyszerre lecserélni. Ideje kicsit átpakolni a konyhaszekrényeket és előkeresni az olyan nem szezonális darabokat, amelyek az elmúlt hetekben a szekrények hátuljába szorultak.
6. Tekerd fel
Ha fényfüzérünk doboza nagyobb helyet foglal el, mint maga a füzér, érdemes fogni egy hosszabb kartonpapírt, vagy -rövidebb füzéresetében- egy vállfát és erre feltekerni a füzért, így máris megszabadulunk a nagy doboztól (amibe rakhatunk mást).
7. Bogozd ki
Ne összegabalyodva tedd el a fénysort. Se a girlandot. Ezek a dolgok korán mérgelődéshez vezethetnek a következő ünnep eljövetelekor.
8. Mi legyen a koszorúval?
Az ajtódísznek használt koszorúról könnyen gondolnánk, hogy nem lehet elrakni, ám ezt is megoldhatjuk egy okos trükkel. Spárgával, madzaggal, vagy akár gyorskötözővel (a koszorú anyagától függően) rögzítsük a koszorút egy vállfához, majd az egészre húzzunk rá egy a vállfa fejénél kilyukasztott anyagdarabot, vagy szatyrot. Ezzel a koszorú máris beakasztható a gardróbszekrénybe anélkül, hogy bármihez hozzáérne.
9. Csomagolópapír
A megmaradt csomagolópapírokat nem érdemes kidobni, ezek tárolásához a legegyszerűbb fogni egy WC-papír gurigát, azt teljes hosszában felvágni, majd ráhúzni a papírtekercs közepére, amely így már nem fog kitekeredni.
10. A törékeny díszek
Az apróbb, illetve törékeny (kerámia, üveg stb.) díszeknek megfelelő hely lehet egy (vagy több) cipősdoboz, amelybe készíthetünk magunk is kisebb térelválasztókat kartonpapírból, tojástartóból, vagy akár műanyagpoharakból is. Szintén kedvelt módszer anyagot, illetve vattát rakni a díszek közé, megelőzve ezzel az összekoccanásukat. A térelválasztós módszerrel több szintet is létrehozhatunk egy-egy dobozban, kartonpapírral elkülönítve az emeleteket.