• Fal és szigetelés2021. szeptember 16.
Jövőbemutató technológia: a Leier hőszigetelő téglái
Építőpont Magazin/Leier
Agyag és fűrészpor: klasszikus és természetes építőelemünk, a tégla alapanyagai. A laikus megközelítés arra jutna, hogy ehhez a pároshoz már nemigen van mit hozzáadni, nem lehet tökéletesíteni. A Leier mérnökei nem így vélekedtek.
Új méretezés, új geometria
A tégla belső szerkezetét gondolták újra annak érdekében, hogy a belőle épült falazat minél alacsonyabb hőáteresztési mutatót produkáljon, azaz jó hőszigetelő képességre tegyen szert.
A Leiertherm Pro termékcsaládban az egyes darabok struktúráját kiadó rétegek vastagságának optimalizálásával, illetve geometria szerkezetük kialakításával elérték, hogy a belőlük épített 30, 38, 44 cm vastagságú egyrétegű falszerkezet - további hőszigetelő réteg rögzítése nélkül is - teljesítse az épületek energetikai jellemzőinek meghatározásáról szóló rendelet úgynevezett U értékének követelményét, ami legalább 0,24 W/m2K.
A testben lévő, vékonyra méretezett falak olyan cellaszerkezetet adnak, amelyek az általuk bezárt levegő jóvoltából kevésbé vezetik a hőt. Így egyszersmind a falazat hőtároló képessége is javul. A beltérben kellemes páratartalom és mikroklíma alakul ki.
A méreten túl a lyukszerkezet a kulcsfontosságú a jobb hőátbocsátási tényező (U érték) eléréséhez
Mi következik ebből?
Egy falazat hőtechnikai, statikai, akusztikai, páratechnikai, tűzállósági tulajdonságait nagyban a választott falazóelem határozza meg. Házunk falazatának építőelemei a későbbiekben nem cserélhetők ki, nem újíthatók fel, így körültekintően szükséges kiválasztanunk a számunkra legmegfelelőbbet. A falazat a teljes kivitelezési költség nagyságrendileg mindössze 2-4%-a, ezzel szemben a fűtési és hűtési energia nagy része, akár több mint 30%- a határoló falszerkezeteken keresztül távozik.
A kiemelkedő hőszigetelési paraméterekkel rendelkező Leier Pro téglák bármelyikével növelhető az épület műszaki teljesítménye és használati értéke, valamint jelentősen csökkenthetők a fenntartási költségek is. Mindeközben a hőszigetelés teljes anyagköltsége és munkadíja megtakarítható.
Ezekre csak akkor van szükség, a hagyományos téglák esetében használatosakhoz képest a legkisebb külső oldali hőszigetelés vastagsággal, ha közel nulla energiaigényű házat építenénk, és a 0,17 W/m2K U értéket céloznánk meg, vagy a passzívházra jellemző 0,10 W/m2K teljesítményszintet szeretnénk elérni.
Hogy hőhíd se legyen!
A tökéletes hőszigetelést biztosító falazat összetett rendszer nem csupán tégladarabokból áll. A kiegészítők esetében ezért figyelni kell azok hőátvezetési tulajdonságaira is, hogy ne képezzenek hőhidakat, vagy más néven energiaelnyelő lyukak a szerkezetben, hiszen ezeken keresztül az általunk fűtésre szánt hő nagy mennyiségben távozhat.
Ezt elkerülendő a Leier a szerkezetépítéshez szaktanácsadói segítséget nyújt; a kiválasztott téglához, illetve az adott vastagságú falazathoz milyen áthidalókat, válaszfal lapokat érdemes beépíteni. Ezeket összefoglalva a Leier rendszerház megoldásokban is alkalmazza, amelynek segítségével egy hét alatt szerkezetkész házat építhetünk.
A hőkamera képe is mutatja: a szigeletlen, beton áthidalók igazi energiaelnyelő lyukak
Habarcs vagy ragasztó?
A Leietherm termékcsalád tagjai kétfajta kialakításban állnak rendelkezésre: hagyományos felületekkel és csiszolt változatban.
Az utóbbiak, a LeierPLAN nútféderes, csiszolt kerámia termékcsalád falazóelemei olyan újgenerációs termékcsalád részei, amelyekből korszerű falazási technológiával minden eddiginél pontosabban kivitelezett kerámia falazatok építhetők. A csiszolásnak köszönhetően a milliméter pontosan egyforma elemek rendkívül méretpontos falazat építését teszik lehetővé.
A nagy pontosság nemcsak az elemméretekben, hanem az anyagszükséglet pontos tervezhetőségében és az elkészült fal esztétikai megjelenésében és geometriai mérettartásában is megmutatkozik.
A korszerű, csiszolt nútféderes tégla kialakításnak köszönhetően függőleges habarcsozásra itt már nincsen is szükség.
A korszerű falazástechnológia egyik előnye, hogy a rétegeket ragasztóhab vagy vékonyágyas falazóhabarcs fogja egymáshoz, így kevesebb víz szükséges az építkezéshez, homogénebb a falazat, nagy mértékben csökken a ráfordított munka ideje, rövidebb a száradási idő, gyorsabb a kivitelezés. A gyártó ráadásul kiszámolja, hogy a megrendelt Leier Plan mennyiséghez mennyi vékonyhabarcsra vagy ragasztóhabra van szükség, és ezt térítésmentesen bocsátja az építkezők rendelkezésére.
Népszerű
HIRDETÉS
HIRDETÉS
HIRDETÉS